BUTİK MARKALAR NEDEN DESTEKLENMELİ?

İçinde yaşadığımız dünya hızla değişiyor! Bu doğrultuda tüketim alışkanlıklarımız da gün geçtikçe şekil değiştiriyor. Butik markalar çoğalmakta ve birçok tüketici tarafından tercih edilmekte. Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız butik markaları desteklemenin değerini bir de bizden dinleyin istedik.

Yazan: Elif Murteza


Butik marka olarak bahsettiğimizi terime hep birlikte bakalım. Butik markalar, küçük işletmelerdir.

Her geçen gün artan “Fast Fashion” yani hızlı moda olarak isimlendirilmiş üretim ve tüketim çılgınlıklarının sonu gelmeyeceğini birileri farketmiş olacak ki tüm bunların aksine “Slow Fashion” yani yavaş moda hayatımıza giriş yaptı.

Peki tüketimin, dolayısıyla da doğaya verdiğimiz zararın her geçen gün arttığı günümüz dünyasında yerel üreticilerin önemi onların etik üretim anlayışı ve her birinin hikayesine tanıklık etmek size ne hissettiriyor?

Büyük işletmelerin aksine butik üreticiler her bir parçayı daha sınırlı sayıda üretiyor. Sınırlı sayıda olmasının da bir sebebi var. Kullanılamayacak kadar fazla üretim yapıp daha sonra bunları “Black Friday” gibi indirimler ile satmak yerine her bir parçanın değerinin farkında olarak müşterileri ile buluşturuyorlar. 

Markalarının ve ürünlerinin bir hikayesi olduğunu, kimi zaman ekonomik koşullar nedeniyle olumsuz etkilenmelerinin yanında en önemlisi müşterileri ile bir bağ kuruyorlar. Lokalden yaptığınız her alışverişte birileri aldığı siparişleri özenle paketliyor, sizlere gönderirken belki bir not yazıyor, belki de bir hediye ekliyor yanına; onu yeniden hatırlayabilesiniz diye… Onlar için HER müşteri değerli. Çünkü ürünlerinin yanında hikayelerini de paylaşıyorlar, aslında üretimlerine dahil ediyorlar, fikirlerinizi önemsiyorlar ve sizleri o markanın bir parçası olarak görüyorlar.

Ayrıca, bilinçli tüketim önce bilinçli üretici ile tanışmaktan geçiyor. Tek başlarına büyük kitlelere ulaşamıyorlar ama lokal markaları bir araya getiren onları bir çatı altında buluşturan, değerli kılan ve destekleyen girişimler ile bir araya geliyorlar. Bi Kutu Kombin de bilinçli üreten markaları daha geniş kitlelere ulaştırabilen bu oluşumlardan biri…

Şeffaflık ilkesini benimsemiş, üretimin gücüne inanan tüm lokal markaların; hem toplumun ekonomik kalkınması için bir önemi, hem de her geçen gün artan tüketimin bilinçli adımlara ihtiyacı var. 

İşte tam da bu nedenler ile #SupportLocal yani lokali ve butiği destekle!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim