FRANSIZ STİLİ KILAVUZU: PARİZYEN TARZ NASIL YARATILIR?

Her gün eforsuz ve şık görünmenin sırrını öğrenmek ister misiniz? Görünüşe bakılırsa Parizyenler bu işin formülünü bulmuş.

Yazan: Arya SavaşTarzınıza romantik ve şık bir dokunuş katmak ister misiniz? O halde bizimle Parizyen tarzın dünyasında bir yolculuğa çıkın. Merak etmeyin bunun için uçağa binip kilometrelerce seyahat etmenize gerek yok! 

Kaynak: @linneklund

FRANSIZ TARZI NEDİR?


Moda dünyasında Parizyen denince akla gelen ilk kelimeler: Zarif, eforsuz ve zamansız! 

Nötr renkler, klasik desenler ve kalabalık şehir hayatında size eşlik edecek rahat bir tarz hayal edin. Trendleri, kısıtlayıcı dar giysileri ve  rahatsız yüksek topukluları da unutun. Parizyen tarzın önemli figürlerinden ve kurucularından Gabrielle Chanel’den alıntı yapmak gerekirse: ‘‘Trendler geçer, stil kalır’’


Hadi Parizyen tarz nasıl yaratılır adım adım bakalım!


Kaynak: SwissInfo


KLASİK PARÇALARLA BAŞLAYIN


İş giyinmek olunca Fransızlar kombin yapmaya en basit parçalarla başlarlar. Gardıroplarında nötr renklere ve sade tasarımlara sıkça rastlayabilirsiniz. Sizde düz renkte tişörtler, beyaz gömlekler, kumaş pantolon ve tam oturan bir jean ile kapsül dolabınızı yaratmaya başlayabilirsiniz. Siyah,beyaz, gri ve bej gibi renklere sadık kalmayı unutmayın!


KALİTEYE VE ZAMANSIZ TASARIMLARA YATIRIM YAPIN


Gerçek bir Parizyen, trendlere uymak adına dolabını en fazla 1-2 kere kullanacağı kıyafetlerle doldurmak yerine, yıllar geçse de demode olmayacak kaliteli parçalara yatırım yapar. Siz de üzerinize tam oturan, hem işte hem günlük hayatta kullanabileceğiniz bir blazer veya kaç yaşında olursanız olun her kombininizle uyumlu siyah bir paltoya yatırım yaparak başlayabilirsiniz. 


KOMBİNİNİZDE BİR YILDIZ PARÇA OLSUN


Özenle seçilmiş temel parçalarla gardırobunuzu yarattıktan sonra kolayca bir sürü kombin yapabilirsiniz. Şimdi sıra yıldız parça seçerek tarzınıza biraz karakterinizi katmakta! Parizyen tarza sadık kalarak şu yıldız parçaları kullanabilirsiniz: Tüvit ceket, renkli bir çanta, güzel bir çift ayakkabı veya desenli bir tişört. ‘‘Öne çıkan’’ her parça kombinizin yıldızı olabilir!


DOĞRU KALIBI SEÇMEYE ÖZEN GÖSTERİN


Farklı bedenler ve kalıplar denemek için zaman ayırın! Başkasının üzerinde güzel durduğu için bir parçaya yatırım yapmayın. Kendinize uygun kalıbı bulduğunuz zaman doğal olarak o parçanın dolabınızdaki ömrü uzayacak ve kombinleme alternatifleri de artacaktır. Ayrıca bir Parizyen’e göre bedenler arasında kalıyorsanız her zaman büyük bedeni tercih edin. Rahatlık herşeyden önce gelir!


TRENDLERDEN UZAK DURUN 


Fransızlar bir sonraki sezon herkesin unuttuğu trendleri pek takip etmezler. Bunun yerine yıllar geçse de herkesin beğeneceği bir tarz yaratırlar. Versace’nin kurucularından Gianni’nin dediği gibi: ‘‘Trendleri takip ederek moda sektörünün sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Giyim tarzınıza, yaşam tarzınıza ve ne ifade etmek istediğinize kendiniz karar verin.’’


RAHATLIK ÖNCELİĞİNİZ OLSUN


Yüksek platformlu topuklularıyla sokaklarda koşan bir Parizyen hiç gördünüz mü? Yoğun şehir hayatında koşuşturma içerisindeyken rahatsız ayakkabılar ile daha da stres olmaya veya modunuzu düşürmeye hiç gerek yok. Parizyenler çözümü babetler, lastik ayakkabılar veya alçak topuklularda bulmuşlar. Ne kadar rahatsan o kadar güzel bir gün geçirirsin!


Bi Kutu Kombin stilistleri gardırobunuzu Paris’de bir tura çıkarsın! Stil testini doldurun, not kısmında stilistinizden kutunuzda Fransız parçalar istediğinizi yazmayı unutmayın! Bi Kutu Kombin stilistleri kombininizi hazırlarken arkanıza yaslanın ve rahatlayın. Kombininizi evinizin rahatlığında deneyin ve satın alacağınız parçalara karar verin. Tuttuğunuz parçaları etiket fiyatına hesabınızdan satın ve gerisini iade edin. Kargo ve iadeler her zaman ücretsiz. C’est magnifique!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim