FRİDA KAHLO: MODAYI SANATA ÇEVİREN İKON

‘‘Frida Kahlo sadece ikonik bir sanatçı değil, aynı zamanda cesur ve zamansız güzelliği ve stil anlayışı ile bugün moda, medya ve sanat dünyalarına ilham vermeye devam eden avangard bir modacıydı.’’


Susana Martinez Vidal

Yazan: Arya SavaşÇiçekli saç aksesuarları, desenli şalları, uzun etekleri ve ikonik kaşları ile yıllar geçse de bir bakışta tanıdığımız bir sanatçı Frida. Yirminci yüzyılın başında yaşamış olmasına rağmen modayı, benliğini ve sanatı karıştırarak yarattığı kendine has tarzıyla hala türünün tek örneği. 
Frida Kahlo tarzını nasıl oluşturdu?


Konuya başlamadan önce Frida’nın tarzını nasıl oluşturduğundan kısaca bahsedelim. Kahlo 18 yaşındayken içinde olduğu otobüsün yoldaki arabalardan birine çarpmasıyla geleceğini değiştirecek bir kaza geçiriyor. Bu kaza sonucunda Frida’nın hayata bakış açısı tamamen değişiyor, ve sanat ile modanın iyileştirici enerjisine ve güzelliğine yöneliyor. Topallayan bacağını saklamak için ilk önce tarzına uzun etekleri adapte ediyor ve daha sağlam yürüyebilmek adına çorapları katmanlamaya başlıyor. Durumu biraz daha ağırlaştığında bol bluzler, örgülü saç modelleri, çiçek işlemeleri ve desenler tarzına giriş yapıyor. Deneysel silüetler ile hem tedavisi boyunca kullandığı korseler ve alçıları gizleyerek dikkati rengarenk tarzına çekiyor , hem de kültürel kimliğine duyduğu saygıyı gösteriyor. Kahlo’nun yaşadığı bu trajik kazanın sonuçlarını kabullenerek kendini adeta bir sanat eserine çevirmesi oldukça ilham verici. Ayrıca bizlere acı, üzüntü ve hayal kırıklığının hayatımızı ele geçirmemesi konusunda güzel bir ders veriyor. 


Moda dünyasında Frida’dan ve tablolarından ilham alınarak yapılan tasarımlar ve fotoğraf çekimleri bugün merceğimiz altında. Yıllar geçmesine rağmen hala modacılara ilham kaynağı olarak podyumlarda ve dergilerde kendini yaşatabilmesi feminizmin temsilcisi ve başarılı bir sanatçı olmanın yanında ne kadar büyük bir ikon olduğunun da göstergesi!


1. Jean Paul Gaultier


Ünlü tasarımcı Jean Paul Gaultier 1998’de bütün koleksiyonunu Frida Kahlo’ya adıyor. Tasarımcı özellikle Kahlo’nun feminen ve  maskülen tarafını eşit bir şekilde benimseyerek o zamanın tabularını zorlamasından ilham aldığını belirtiyor.Kaynak: Vogue


Şal Frida’nın kombinlerindeki en önemli aksesuarlardan biri diyebiliriz. 1937 yılında Vogue Meksika çekimindeki kültürel kostümünün çok benzerini yine aynı Gaultier defilesinde görüyoruz. 


Kaynak: Condé Nast Arşivi


Hiçbir detayı atlamayan Gaultier, ikonik kaşları da unutmamış! Baştan aşağıya eksiksiz olan bu defile Gaultier’nin ne kadar büyük bir  Frida hayranı ve başarılı bir tasarımcı olduğunu bizlere gösteriyor.


Kaynak: Vogue


2. Frida & Vogue


Vogue dergisi de bizler gibi büyük bir Frida hayranı! Aramızdan ayrıldıktan 60 sene sonra Vogue Meksika, Nickolas Muray’in 1939’da çektiği bu portresini kapak yaptı. Jean Paul Gaultier ve Rei Kawakubo gibi Frida’dan ilham alan tasarımcıların eserlerini de derginin içine dahil ettiler. 

2012 senesinde Vogue dergisinde yine bir Frida esintisi var. Çiçekli taçların tarihinden ve bu aksesuarı sıkça kullanan sanatçılardan bahseden dergiye Mario Testino’nun çektiği ve  Frida’dan esinlenilmiş styling ile Karlie Kloss’un bu fotoğrafı eşlik ediyor.


Kaynak: Vogue


3. Alberta Ferretti


Alberta Ferretti’nin 2014’deki defilesinde Frida’nın dolabında bolca bulunan çiçek işlemeleri ve damla küpeleri görüyoruz.


Kaynak: Vogue İtalya


4. Dolce & Gabbana


Çiçekli taçlar denince akla günümüzde hala Frida geliyor. Bu aksesuar 2015 yılındaki defilesinde Dolce & Gabbana’nın da favorisi gibi duruyor. 


Kaynak: Vogue


5. Valentino


Renkli desenlerin kraliçesi Frida bu sefer 2015 ve 2016 yıllarında Valentino defilelerinde karşımıza çıkıyor. Desen karıştırarak Frida’nın rengarenk tarzını baştan yaratan bu defileye biz bayıldık!


Kaynak: Vogue


İyi ki varsın Frida, iyi ki bizlere ilhamsın!

Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim