LOKAL CUMA #3

Bu hafta Lokal Cuma’nın konuğu ev giyimi denince ilk akla gelenlerden sensessentials!

Lokal Cuma serisine hoş geldiniz! Her hafta ağırlayacağımız konuklarımız ile sizleri lokal markalarla tanıştırmayı ve lokal bir girişim yapmak isteyen herkese ilham vermeyi amaçlıyoruz. Bu haftanın konuğu yumuşacık bambu kumaşıyla tanıdığımız lokal markamız sensessentials’ın kurucusu Roslyn Saftekin.

Lokal markalarımız iyi ki varlar! Keyifli okumalar!


Markanızla yeni tanışanlar için ilk olarak sensessentials’ın kurucusunu tanıyabilir miyiz?


Ben Roslyn Saftekin, 30 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Üniversite eğitimimi medya iletişim dalında California’da USC’de tamamladıktan sonra bir süre Los Angeles’ta bir PR ajansında çalıştım. Sonrasında İstanbul’a dönüp aile şirketimizde ürün geliştirme departmanında işe başladım. Daha sonrasında sensessentials markasını kurmaya karar verdim. 
Bir girişimci olarak neden moda sektörünü ve özellikle ev giyimini seçtiğinizi biraz konuşalım.


Tekstil dünyasının içinde büyüdüğümden olsa gerek, hayalimde her zaman bu alanda bir şeyler yapmak vardı. 1950’de dedemin tek makinayla başladığı dantel üretimi, babamın işe girmesiyle büyüyerek iç giyim alanında ihracat ve iç piyasada aklınıza gelebilecek birçok marka için üretim yaparak dünyadaki sayılı firmalar arasında yerini bulmuş. Çocukluğumdan beri her sene dünyanın farklı yerlerinde düzenlenen ve iç giyim sektörünün önde gelen markalarının ve kreatif direktörlerinin katıldığı fuarlarda bulundum. Hatırlıyorum, o zamanlar fuarda vakit bir türlü geçmezdi; şimdi düşündüğümde aslında orada deneyimleyip gördüklerim bende yer etmiş.

Ev giyimi ise benim için her zaman çok önemli bir konu oldu. Evde rahat giyinmek ama salaş gözükmemek için özellikle buna uygun kıyafetler aradım. Ama maalesef tam olarak aradığımı bulamıyordum hiçbir zaman. Bu alana girme sebebim iki tutkumun birleşimi diyebiliriz.
 Markanın kuruluş hikayesinden ve isminden bahsedebilir misiniz?


Üniversite eğitimimi California’da tamamladıktan sonra bir süre Los Angeles’ta bir PR ajansında çalıştım ve sonrasında İstanbul’a dönüp aile şirketimizde ürün geliştirme departmanında işe başladım. En basit sütyenin üretiminde bile ne kadar çok bileşen olduğunu ve ne kadar emek sonucu ortaya çıktığını ilk defa burada deneyimledim. Yaklaşık dört sene boyunca sektördeki farklı markalarla çalışmanın sonucunda, Türkiye’de iç çamaşırı ve ev giyim alanında çok büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyordum ama nereden başlayacağıma henüz karar verememiştim. sensessentials’ın hikayesi de tam olarak burada, Ağustos 2019’da Japonya’da başlıyor. Japon kültürü ev hayatına ve yavaş tüketime çok önem veriyor ve bunun yansımasını mağazalarda görebiliyorsunuz. Tokyo’da her sokakta ve alışveriş merkezinde daha önce adını dahi duymadığım kaliteli ve sade ev kıyafeti / çamaşır markalarıyla tanıştım. Seyahatimin dönüşünde uzun bir süre bu alandaki markaları, kumaşları, üreticileri araştırmaya başlayarak markanın ilk adımlarını attım. 
Sensessentials markasının en büyük ilham kaynağı nedir?


En büyük ilham kaynağımızı müşterilerimiz - yeni renk ve ürün girmeden mutlaka onlara danışıyoruz. Talepleri nedir nelere ihtiyacı var bunları dinlemeye ve buna göre karar vermeye özen gösteriyoruz.
Sensessentials’ı bize üç kelime ile özetleyebilir misiniz?


Rahat, dingin, kendi halinde.
Sürdürülebilir ve doğa dostu kumaş kullanan bir marka olarak yolculuğunuzu çok merak ediyoruz. Bambu kumaşı neden seçtiğinizden ve yararlarından biraz bahsedebilir misiniz?


Bir çok büyük marka sezonluk üretim yaparak, sezon sonunda indirimlerle stok tüketmeye çalışıyor ve müşteriyi düşünmeden tüketmeye itiyor. Ev giyimi ve iç giyimin sezonsuz olduğuna inanıyoruz ve bu sebeple ürün geliştirmelerimizde ana hedefimiz sezonsuz bir kumaş geliştirmek oldu. Şu an kullandığımız bambu kumaş yapısı ve ağırlığı dolayısıyla kış aylarında sıcak tutuyor, yazın ise nefes alma özelliği sayesinde terletmiyor. Nefes alabilen, anti-bakteriyel ve anti-statik özelliklere sahip bambu kumaşımızın ipliği aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen ve doğal ortamında kendini yenileyebilen bambu ağacından üretiliyor. Kumaşımızın bu özellikleri sayesinde sezonluk koleksiyonlarla ilerlemektense, üç ayda bir yeni ürün, renk veya kategorilerle “drop” mantığıyla ilerliyoruz.
Kadın bir girişimci olarak sizin gibi kendi işini kurmayı hayal edenler için lokal bir girişim yapmakla ilgili nasıl tavsiyeler verirsiniz? Tekstil sektörü ile de yakından ilgilenen biri olarak görüşlerinizin bir sürü gence ilham vereceğinden eminiz. 


Tekstil sektörü çok zor ama seni içine çeken ve kolay kolay  bırakmayan bir sektör. Özellikle bu işe yeni girecek biri için en önemli iki şey: çok detaycı olmak ve çok insan tanımak gerekiyor. Bu sebeple tekstil alanında girişimci olmak isteyen gençlere önerim farklı tekstil alanlarında staj yapmaları kesinlikle. Bu bir dergide fotoğraf asistanı olmak olabilir, bir konfeskiyoncuda üretim asistanı olabilir - her deneyim ileride kendi girişiminde faydalı olacak.
Biraz Bi Kutu Kombin ve lokal alışveriş hakkında konuşalım. Sizin için ‘‘lokal olmak’’ ne demek? Ve lokal alışveriş neden desteklenmeli? 


Lokal olmak bizim için hem sürdürülebilirlik hem de markalaşma anlamında çok değerli. Kumaşından dikimine tüm ürünlerimizi 80 km lik bir alanda hazırlıyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Hem karbon ayak izimiz minimumda hem de yakın çevremizdeki farklı üreticilerle beraber çalışarak onlara da iş imkanı yaratıyoruz; lokal alışveriş tam da bu sebeple desteklenmeli diye düşünüyorum.
Platformumuzdaki bir marka olarak ve bu sistemi deneyimleyen biri olarak sizce Bi Kutu Kombin’in en güzel tarafı nedir?


Bi Kutu Kombin’in bence en önemli özelliği lokal markaları farklı kitlelerle eğlenceli bir şekilde tanıştırması. Harika kombinler yaparak markamızı sokağa uyarlamasına da bayılıyoruz!
Lokal Sohbet serimiz ile okuyucularımızı lokal markalar ile buluşturmayı ve lokal başarılarımızı göstermeyi  hedefliyoruz. Son olarak okuyucularımız için size ilham veren ve desteklediğiniz iki lokal marka önerebilir misiniz? 


En çok beğendiğim ve bana tarzıyla, diliyle ilham olan lokal markalar Abtira ve Anim. Daha önce duymayan herkesin mutlaka takip etmesi gereken iki marka bence!


Lokal Cuma’nın bu haftalık sonuna geldik. Önümüzdeki Cuma yeni bir lokal markayı keşfetmek için görüşmek üzere!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim