LOKAL CUMA #4

Bu hafta Lokal Cuma’nın konuğu punch tasarımları ile evlerimize ve dolaplarımıza renk getiren Punchiess!

Lokal Cuma serisine hoş geldiniz! Her hafta ağırlayacağımız konuklarımız ile sizleri lokal markalarla tanıştırmayı ve lokal bir girişim yapmak isteyen herkese ilham vermeyi amaçlıyoruz. Bu haftanın konuğu Türkiye’de punch tekniği denince ilk akla gelen markalardan Punchiess’in kurucusu Selen Tutar.

Lokal markalarımız iyi ki varlar! Keyifli okumalar!Markanızla yeni tanışanlar için ilk olarak Punchiess’in kurucusunu tanıyabilir miyiz?


Merhaba! Ben Selen Tutar. 27 yaşındayım. FMV Işık Üniversitesi İç Mimarlık Mezunuyum. Hayallerinin peşinden gitmek isteyen bir tasarımcı ve girişimciyim.


Moda sektörüne girişinizden ve markanın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz? 


Her zaman el yapımı ürünler üretmeye istekli biriydim. Mezun olduktan sonra çeşitli ofis ve şantiyelerde çalışma imkanım oldu. Ancak her geçen gün içimde ait olduğum yeri bulma hissi tükenmiyordu. Olmam gereken yerde değildim sanki. İş dışında kalan zamanlarımı hep yeni şeyler üretmeye harcıyordum. Tasarımlarım çevrem tarafından da desteklenince neden olmasın dedim ve 2021 yılının başlarında Punchiess ortaya çıktı. Çok güzel geri dönüşler aldım. Şuan her geçen gün büyüyen bir aile olduğumuzu görmek mutluluk verici.
Punch büyük emek isteyen ve çok detaylı bir teknik. Ürünlerinizin üretiminde bu tekniği seçmenizin arkasında yatan bir neden var mı? Özellikle pandemi döneminde renkli el işi tasarımlar Tiktok sayesinde oldukça popüler oldu; bu nedenle sizin punch tekniği ile tanışmanızı dinlemek isteriz.


Kesinlikle katılıyorum. Türkiye’de bulamadığım çok beğendiğim tasarımlar vardı. Bu nedenle yol beni oraya itti diyebilirim. En başında işçilik gözümde büyüyordu, ancak çabalayıp yapabildiğimi gördükçe bırakamadığım bir iş haline geldi. Markamı kurduktan sonra gelen ilgi ve istekler doğrultusunda daha seri olmam gerekiyordu. Bu nedenle ilk Tuft makinemi daha sonra ikincisini aldım. Evde başladığım bu serüvene şimdi kurduğumuz atölyemizde devam ediyoruz.
Punchiess markasının en büyük ilham kaynağı nedir?


En büyük ilham kaynağım bu yoldaki en büyük destekçim annem. Onunla beyin fırtınası yapmak dışında seyahat etmek, farklı kültürler görmek, malzemeler, kumaşlar keşfetmek de diyebilirim. 
Punchiess markasını bize üç kelime ile özetleyebilir misiniz?


Sınırsız, Yenilikçi, Renkli
Pandemi ile birlikte insanların iyi hissetmek ve karantina süreci bitince yeni bir başlangıç yapabilmek adına daha renkli ve eğlenceli parçaları tercih ettiğini düşünüyoruz. Sizce pandemi moda dünyasını nasıl etkiledi? Özellikle renkli ve hareketli tasarımları olan markanızın görüşlerini dinlemeyi çok isteriz.


Pandemi döneminde rahat kıyafetlere hepimiz alıştık. Bu nedenle karantina sonrası bu rahatlığı koruyarak renkli, aynı zamanda da havalı ve eğlenceli görünerek içimizi açacak parçalara yöneldiğimizi düşünüyorum.
Sizin gibi kendi işini kurmayı hayal edenler için lokal bir girişim yapmakla ilgili nasıl tavsiyeler verirsiniz?


Kesinlikle mutlu olduğunuz alanda adımlar atmaya başlamak. Ne istediğinize karar vermek, planlı, programlı olmak ve çok çalışmak. Başaramadığınızı düşündüğünüz anda bile pes etmeden üzerine gitmek bence en önemlisi.
Biraz lokal alışverişten konuşalım. Sizin için ‘‘lokal olmak’’ ne demek? Ve lokal alışveriş neden desteklenmeli?


Lokal alışveriş bana ‘‘kişiye özgü’’ hissini uyandırıyor. Moda endüstrisi bizi hızlı tüketmeye ve ürünleri değersizleştirmeye yönlendiriyor. Butik markalarda ise her ürünün kendine özgü bir tasarımı ve detayları var. Bunun yanında kendi markamızda da olduğu gibi kişiye özel tasarımlar oluşturmak da alışveriş deneyimini daha değerli ve özel kılıyor.
Platformumuzdaki bir marka olarak sizce Bi Kutu Kombin’in en güzel tarafı nedir?


Kişinin isteklerine uygun kombine birkaç tıkla ulaşabilmesi kesinlikle büyük bir kolaylık. “Ne giysem“  sorusu biz kadınlar için bazen çıkılmaz bir girdap olabiliyor.  Bunun yanında tabi ki yeni lokal markalar ve tasarımları keşfetmek.
Lokal Sohbet serimiz ile okuyucularımızı lokal markalar ile buluşturmayı ve lokal başarılarımızı göstermeyi  hedefliyoruz. Son olarak okuyucularımız için size ilham veren ve desteklediğiniz iki lokal marka önerebilir misiniz? 


Pemy Store ve House of Beadzz diyebilirim. Baktıkça içinizi açan tasarımları var.


Lokal Cuma’nın bu haftalık sonuna geldik. Önümüzdeki Cuma yeni bir lokal markayı keşfetmek için görüşmek üzere!
Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim