SEZONUN FAVORİ TRENDİ: YEŞİL RENGİNİN PSİKOLOJİMİZDEKİ ETKİSİ

Canlı renklerin modayı ele geçirdiği aşikar, ama yeşilin yeri diğerlerinden çok farklı…

Yazan: Arya SavaşPandeminin başlangıcıyla ortaya çıkan yeşil trendiyle modanın takıntılı hale geldiğini resmi olarak açıklayabiliriz. Yaz sezonunu domine eden bu renk kış sezonunda da defilelerden, sokak stiline kadar her yerde karşımıza çıkıyor. Ve bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecekmiş gibi görünüyor. 

Fotoğraf: @renipetkova, @sonialyson

Peki neden mi bu kadar popüler oldu? 

Yeşil rengi insana huzur ve güven verir, ayrıca umudu temsil eder. Belki de bunların pandemi döneminde en çok ihtiyacımız olan duygular olması, yeşil rengine daha yakın hissetmemizi sağlıyor. 

Fotoğraf: @karodall

Yeşil renginin çekici gelmesinin bir diğer nedeni Batı kültüründe yenilenmeyi ve hayatı temsil ediyor olması olabilir. Dünya’nın her yerinde karantina bittiğinde iş yerlerinin ve sosyal mekanların açılmasıyla yavaş yavaş normal hayata dönmeye başladık. Yeni hedefler ve alışkanlıklarla herkes hayatına yeni bir başlangıç yaptı. Bu aynı kış bittikten sonra yeşilin doğada tekrar ortaya çıktığı görüntüyü anımsatıyor.

Fotoğraf: @hannastefansson

Ayrıca moda tarihçileri doğadan gelen yeşil renginin gündemde olan sürdürülebilirlik düşüncesi ile bağdaşlaştırılmasının da bu trendin hızla yayılmasına neden olduğunu düşünüyor. Dolabımızda daha fazla yeşil parçanın olması insanlarda sürdürülebilirliği desteklediklerine dair bir algı oluşturuyor olabilir.

Fotoğraf: @emmamoldt

Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim