THIERRY MUGLER: MODAYI SANATA ÇEVİREN EFSANE

1980’lerde moda dünyasını avangard kostümleri ve teatral yaklaşımı ile alt üst eden ikonik modacıyı birlikte analım…

Yazan: Arya SavaşModa dünyası bir efsane ile daha vedalaştı. 2002’de emekliliğe ayrıldığını açıklayan ünlü tasarımcı Mugler, sonrasında gözlerden uzaklaşmak yerine kendine has tasarımlarıyla genç neslin ilgisini çekerek daha da popüler oldu. Beyonce, Kim Kardashian ve Cardi B gibi isimler için yaptığı tasarımlarla başarısına başarı kattı ve günümüzün en ikonik tasarımcılarından biri oldu. 

Vogue Fransa

Thierry Mugler’i Daha Yakından Tanıyalım!


Mugler 1948 yılında Fransa’nın Strasbourg şehrinde doğdu. 1966 yılında School of Fine Arts’da eğitim görmeye başladı. Aynı dönemde Ren Opera Balesi'nde dansçı olarak sahne aldı. Daha sonra Paris’e taşınarak profesyonel bir fotoğrafçı ve moda evlerinde tasarımcı asistanı olarak çalıştı.

1973 yılında ‘‘Café de Paris’’ adında ilk giyim markasını sundu. Azzedine Alaia, Mugler’e katılarak 70’lerin sonuna kadar kreasyonlarını tasarlamaya yardım etti.

1974’de ‘‘Thierry Mugler’’ isimli moda ve kozmetik markasını kurdu. İki yıl içerisinde Paris’de kendine bir butik açmayı başardı ve ilk erkek koleksiyonunu görücüye çıkardı.

Bazı tasarımcılar diğerlerinin stillerine uyum sağlarken, bazıları da dünyada yaşayan binlerce tasarımcı arasında bile öne çıkan kendi benzersiz imajlarını, tekniğini ve silüetlerini geliştirir.  Mugler, kariyeri boyunca farklı tuhaf silüetler, şekiller ve kumaşlar denedi. Kendi kurallarını yazarak Sürrealist yaklaşımı, metamorfik silüetleri ve teatral koleksiyonları ile kısa zamanda dikkatleri üzerine çekti. Araba parçaları, LED, cam ve latex gibi yaratıcı materyal seçimler yaparak her şeyin bir sanat eserine çevirilebileceğini kanıtladı.

Vogue Fransa


Thierry Mugler’in ilham verici işlerine göz atalım!


1989 Sonbahar/Kış Koleksiyonu: Moda Otomobil ile Buluşuyor

1989'da 50’lerin araba modellerinden ilham alarak hazırladığı kış koleksiyonunda metal ve reflektörün kumaşla buluşmasıyla deneysel bir silüet yaratıyor. Kendine has bir kesim ve kalıp tekniği olan Mugler’in kıyafetleri otomobiller ile birleştirmesi ve malzeme seçimleri aslında hiç şaşırtıcı değil. Tam onun tarzını yansıtıyor!

Pintrest - Vogue

1997 İlkbahar/Yaz Haute-Couture Koleksiyonu: Kadınlar Böceklere Dönüşüyor

Mugler en büyük ilham kaynağını ‘‘Dünya üzerindeki en güzel hayvan: İnsan’’ olarak anlatıyor. Alışılmış düşünce tarzının aksine Mugler insanlar ve hayvanlar arasında ayrım yapmayarak onları tek canlı olarak görüyor. Bu felsefesi yarı insan-yarı böceklerden oluşan 1997 koleksiyonunda oldukça bariz. Koleksiyonda yer alan giysilere sinek antenleri, kelebek kanatları ve tüyler eşlik ediyor. Mugler’in çılgın tarzını bir koleksiyon ile anlatmanız gerekirse bu gizemli hibrit canlılar tam yerinde bir seçim!

Tribute - Pintrest - Luxiders

George Michael: Too Funky

Video: George Michael "Too Funky" by Thierry Mugler

Mugler 1992 yılında, George Micheal’ın ‘‘Too Funky’’ müzik videosunun yönetmenliğini yaparak bizlere modanın eğlenceli tarafını gösteriyor. Defile tadında olan bu müzik videoyu linkten izleyebilirsiniz.

Pintrest

1995 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu: Venüs Elbise

Belki de Mugler’in en popüler elbisesi olan Venüs, Italyan Rönesans ressamı Botticelli’nin ‘Venüs’ün Doğuşu’ isimli tablosundan esinlenerek tasarlanmış. 2019 yılında Cardi B Grammy ödüllerinde bu elbiseyi Mugler arşivlerinden çıkararak bize Thierry ‘nin ne kadar muhteşem bir tasarımcı olduğunu tekrar hatırlattı.

Vogue Fransa

Kim Kardashian

Kim Kardashian’da hepimiz gibi Mugler’in büyük bir hayranı ve yakın arkadaşıydı. Mugler’in Kim’e özel hazırladığı ikonik tasarımları da defileleri gibi moda tarihinin sayfaların unutulmaz görünümlerinden. Özellikle Kim’in MET Gala’da giydiği ıslak elbise ikonik bir kırmızı halı görünümü olması dışında Mugler’in emeklilikten dönüş tasarımı olduğundan her zaman ayrı bir yeri olacak.

Kim KardashianBize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim