ZAMANSIZ İKON: TWIGGY

1967’de Vogue onu tek kelimeyle, mütevazi, bebeksi ama kalp kıran gözleri, meleksi ağzı ve etkileyici sesiyle çiçek açan bir süperstar model ve milyonlarca genç için bir ikon olarak yazdı.

Yazan: Zeynep Çalandağ


60’lar diyince özgürlük ilk akla gelen kelime hiç şüphesiz. Bu konuda yapılan atılımların, politika ve siyaseti etkilediği kadar, aslında hayatında tam içinden olan moda dünyasını da etkisi altına aldığını söylemek yanlış olmaz. Ve o dönemin yüzü olarak Twiggy’i göstermek de öyle.


Vogue yazarlarından Polly Devlin onun yüzünü, bir bilgisayar tarafından 60’ların tüm gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olarak tanımladı. Onu özel kılan en önemli şeylerden biri de bu şüphesiz, 60’ların yani özgürlüğün sembolü olması. Onun kendine has duruşu, karakteristik saçları ve toplum gerçeklerini baştan yaratan güzelliğiyle etki alanını hala yitirmemiş durumda. Çünkü o döneminin sadece magazin konusu değil; trend belirleyicisi, cüretkarlığıyla kendi yolundan hiç ayrılmayan ikonu. Bir şekilde hepimizin dolaplarında onu stilinden ilham alınarak tasarlanmış parçalar bulunuyor, biz bunun farkında olmasak bile.


Miniler 60’ların hiti. O dönemler için skandal boyutunda olan etek boyları Twiggy’nin üstünde ikonikleşti ve normalleşti. Onun ince postürüyle birleştiğinde kusursuz duran; boydan, kolsuz elbiseler üstüne oturmasa da bacaklarını ön planda tuttuğu sürece Twiggy’nin tarzından ödün vermiyordu. O dönemdeki her konuda liberalleşme akımını modada da “azlığın çokluğu” konseptiyle destekleyip fazlalıklarından kurtulmuş , her anlamda. Cinsiyet rolleri ve kadın erkek eşitsizliği 60 gençliğinin savaştığı diğer bir konu, Twiggy bu konuda da sınır tanımamış ve erkek kıyafetlerinden kaçmamış. Pantolon ya da takım elbise giymek bir kadın için günümüzde önemli bir olay değilken 60’lar için bu inanılmaz inovatif bir adımdı.


O, bu konudaki duruşunu verdiği bir röportajda gösterişli olmayan kadınsı şeyleri ve erkek kıyafetlerini bir arada kullanmanın onun tarzını tam olarak yansıttığını söyleyerek destekliyor. Twiggy’nin stili o dönem için çok cüretkar ve özgün. Bugün, 60 yıl önce onun getirdiği yenilikler moda dünyasının dayanak noktası. Ve bu görünümler modern yorumlarla dünyanın her yerindeki kadınların da katkısıyla etkisini hala yitirmiyor. Eğer ilham olacak bir moda ikonu arıyorsanız, Twiggy’nin eşsiz tarzı başlamak için harika bir yer.Fotoğraf kaynakları: 

Pinterest

Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim