LOKAL CUMA #1

Bu hafta Lokal Cuma’nın konuğu rengarenk dünyası ile Pemy Store!

Lokal Cuma serisine hoş geldiniz! Her hafta ağırlayacağımız konuklarımız ile sizleri lokal markalarla tanıştırmayı ve lokal bir girişim yapmak isteyen herkese ilham vermeyi amaçlıyoruz. Bu haftanın konuğu gülen yüz denince akla gelen rengarenk lokal markamız Pemy Store’un kurucularından biri olan Miray Süzer. 

Lokal markalarımız iyi ki varlar! Keyifli okumalar!


Markanızla yeni tanışanlar için ilk olarak Pemy Store’un kurucularını tanıyabilir miyiz?


Pemy’nin arkasında iki kadın var; ben ve ortağım Pelin. İkimiz de 28 yaşındayız ve Sabancı Üniversitesi mezunuyuz. Ben Ekonomi Pelin ise Psikoloji mezunu. Üniversitede başlayan arkadaşlığımıza önce ev arkadaşlığı ve 2019 yılında ise iş ortaklığı eklendi. Ben İstanbul’da yaşıyorum Pelin ise Amsterdam’da yaşıyor. Genç girişimciler olarak neden moda sektörünü seçtiğinizden biraz konuşalım. 


Pelin ile giyim ve yaşam zevkimiz oldukça paralel, hatta üniversitede ilk tanıştığımız gün tesadüfen ikimizin üzerinde de aynı tişört vardı.  Birlikte yaşadığımız yıllarda sürekli kıyafetlerimizi değiştirip ortak bir gardırop yaratırdık. Ortak moda anlayışımız ve bu konudaki uyumumuz aklımıza beraber bir marka kurma fikrini getirdi. Markanın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz? 


İkimiz de 3 seneye yakın kurumsal hayatta çalıştık ve bu süreçte kendi işimizi kurmak istediğimizi fark ettik. Pelin’le zamanlamalarımız tam olarak uyuştu ve dürtülerimiz bizi işlerimizden ayrılıp yeni fikirler üretmeye itti. Pelin’in daha önce marka stratejileri üzerine çalışmış olması kendi markamızı şekillendirirken bize çok yardımcı oldu. Pazar ve trend araştırmalarımız sonucunda markamızın nasıl konumlanmasını istediğimize karar verdik ve Pemy Store’u kurduk.Pemy markasının en büyük ilham kaynağı nedir?


Pemy’nin özgür bir marka olması bizim için çok önemli. İlk günden beri markamızı her şekilde değişime ve trendlere uyum sağlayabilecek şekilde konumlandırdık. Bize keyif veren anlar, hislerimiz, tatillerimiz, lezzetli yemekler, diziler/filmler ve arkadaşlarımız markamızı en çok besleyen şeyler diyebiliriz.Pemy Store’u bize üç kelime ile özetleyebilir misiniz?


Neşe, samimiyet ve hareket.
Pandemi ile birlikte insanların iyi hissetmek ve karantina süreci bitince yeni bir başlangıç yapabilmek adına daha renkli ve eğlenceli parçaları tercih ettiğini düşünüyoruz. Sizce pandemi moda dünyasını nasıl etkiledi? Özellikle rengarenk tasarımları olan ve pozitif grafik tasarımlarıyla ilgi çeken bir markanın görüşlerini dinlemeyi çok isteriz.


Kesinlikle katılıyoruz. Pandemi döneminin karamsarlığından kurtulmak için herkes kendine iyi gelen şeyleri bulmaya çalıştı. Biz eşyaların çevresine saçtığı neşeye ve canlılığa çok inanıyoruz. Renkli ya da eğlenceli tasarıma sahip bir eşyayı dolapta bile görmek insanın modunu etkileyebiliyor. Pandemi sürecinde müşterilerimizden inanılmaz güzel geri dönüşler aldık, Pemy’nin paketlemesi, ürünleri ya da paket içinden çıkan sticker’ların bile onları gülümsetip neşelendirdiğini ilettiler.

Pandemi dönemiyle birlikte çoğumuzun renkli ve neşeli parçaları daha fazla tercih ediyor olması, neşeyi ön planda tutan bir marka olarak bizim motivasyonumuzu daha da arttırdı. Genç girişimciler olarak sizin gibi kendi işini kurmayı hayal edenler için lokal bir girişim yapmakla ilgili nasıl tavsiyeler verirsiniz?


Kendi işinizi, hayalini kurduğunuz şeyi yapmak tabii ki çok tatmin edici fakat büyük zorlukları da var. İlk birkaç yıl birçok açıdan zorlayıcı geçebiliyor, bu yüzden ileriye dönük vizyonun ve planın net olması çok önemli. Tünelin sonundaki ışığa odaklanmak karşılaştığımız problemlerde motivasyonumuzun kırılmasını engelliyor. İş kurma aşamasında bizi ileriye taşıyan bir diğer nokta ise soru sormak ve dışarıdan fikirlere daima açık olmak. Biraz Pemy Store x Bi Kutu Kombin işbirliğimizden konuşalım. Çok yakın zamanda ‘‘Go Local’’ isimli bir kapsül koleksiyonu çıkardık. Sizin tarafınızdan bu koleksiyonun yaratılış hikayesini dinlemek isteriz. Sizin için ‘‘lokal olmak’’ ne demek? ve lokal alışveriş neden desteklenmeli?


Bi Kutu Kombin’in lokal markaların bilinirliğine olan desteği bizim için çok değerli. Bu yüzden “Go Local” koleksiyonunu birlikte çıkarmak çok heyecanlıydı.

Hikayesi olan ve var olmak için çaba gösteren markaların ürünlerini kullanmak alışverişi sadece tüketim olmaktan çıkarıp lokal markalar için büyük bir desteğe ve motivasyon kaynağına dönüştürüyor. Aynı zamanda alışverişi daha kişisel bir deneyime dönüştürdüğüne inanıyoruz. Örneğin Pemy Store’dan alışveriş yapan bir kişi ürününü keyifle kullanırken aynı zamanda iki kadın girişimciyi desteklemiş olmanın mutluluğunu da bizimle paylaşıyor. 

Zincir markalardan alınan bir ürünle hikayesi olan lokal bir ürünün kullanım zevkinin aynı olduğunu düşünmüyoruz. Artık çoğu tüketici çok bilinçli; hem çevre için, hem bireysel emeğin desteklenmesi için lokal alışverişi tercih ediyor. Umarız bu bireysel emeğe olan ilgi zamanla daha da artar ve alışveriş sadece tüketim olmaktan çıkıp bir deneyime dönüşür. Lokal alışverişin oldukça yaygınlaşmaya başladığı bir döneme girdiğimizi düşünüyoruz. Lokal bir marka olarak Pemy Store’un gelecek planları hakkında neler söyleyebilirsiniz? 


Türkiye’de belli bir bilinirlik seviyesine gelmek için çabalarken bir yandan yurtdışında da bunu yakalamak için çalışıyoruz. Geçtiğimiz aylarda Hollanda merkezli global web sitemizi duyurduk. Yurtdışına online satışımız başladı ve Avrupa’daki bazı satış noktalarıyla çalışmaya başladık. Bir sonraki hedefimiz Türkiye’de çalıştığımız atölyelerde ürettiğimiz ürünlerimizi dünyanın birçok noktasında satışa sunup, #pemyfriends topluluğumuzu genişletmek.Lokal Sohbet serimiz ile okuyucularımızı lokal markalar ile buluşturmayı ve lokal başarılarımızı göstermeyi  hedefliyoruz. Son olarak okuyucularımız için size ilham veren ve desteklediğiniz iki lokal marka önerebilir misiniz? 


Vatka ve Mahroc.


Lokal Cuma’nın bu haftalık sonuna geldik. Önümüzdeki Cuma yeni bir lokal markayı keşfetmek için görüşmek üzere!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim