LOKAL CUMA #2

Bu hafta Lokal Cuma’nın konuğu rengarenk örgü çantaları ile Act İstanbul!

Lokal Cuma serisine tekrar hoş geldiniz! Her hafta ağırlayacağımız konuklarımız ile sizleri lokal markalarla tanıştırmayı ve lokal bir girişim yapmak isteyen herkese ilham vermeyi amaçlıyoruz. Bu haftanın konuğu el işi tasarımların değerini bize hatırlatan rengarenk lokal markamız Act İstanbul’un kurucusu olan dünya tatlısı Elif Murteza. 

Lokal markalarımız iyi ki varlar! Keyifli okumalar.Markanızla yeni tanışanlar için ilk olarak ACT İstanbul'un kurucusunu tanıyabilir miyiz?


Ben Elif, 25 yaşındayım. İstanbul’da doğup büyüdüm ve İstanbul’u kaosu ile kabul edip sevenlerdenim. İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Mühendisliği okudum. Şu anda bir markam var ve bambaşka bir noktadayım fakat üniversite sürecinde üretimin gücünü keşfettim. Madenden çıkarılan bir cevherin endüstriyel hammadde haline getirilmesi gibi zorlu bir prosedürü öğrendikten sonra bir şeyleri üretmenin ve üretilmesi için gösterilen çabanın değerini anladım. Benim ACT ile yolculuğum kullandığımız ipleri keşfederek ve pandemi sürecinde çalışmakta zorluk yaşayan kadınları bir araya toplayarak başladı. 
Genç bir girişimci olarak neden moda sektörünü seçtiğinizi biraz konuşalım. 


Kreatif düşüncelerin somut olarak hayat bulduğu alanların en başında moda sektörü geliyor.  Çalışmak hep daha farklı bir kavramdır benim hayatımda.  Yaratıcı ve yenilikçi bir alanda işler yaparken insan kendini çalışıyormuş gibi hissetmiyor. Yeni şeyler ortaya koymaya çalışmak bence bir tutku. Bu heyecanın peşinden gitmeye çalışıyorum ben de.
Markanın kuruluşundan, üretiminden tasarımına kadar kadınlardan oluşan ekibinizin hikayesinden bahsedebilir misiniz?


Henüz 1 yılını doldurmamış olan ACT’in üretim kısmının tamamı ev kadınlarından oluşuyor. Pandemi sürecinde evlerde temizlik yapan kadınların aslında bu süreçte farklı evlere giderken yaşadığı çekincelerini tamamen ortadan kaldırarak onlara evlerinde ve kendi belirledikleri saatlerde çalışma imkanı sağlamış olduk. 
Birazcık da markanın isminden ve logonuzdan konuşalım. Logonuza bakınca dans eden üç tane figür görüyoruz. Bunun arkasında başka bir anlam var mı?


Henri Matisse’in La Dance tablosundan esinlenerek ortaya çıkardığımız logomuzdaki insan figürleri; birlikte çalıştığımız farklı jenerasyonların kadınlarını temsil ediyor. “ACT” ise X kuşağı kadınlarının yıllar boyu el işçiliği ile ürettiği o muhteşem işleri günümüz modern dünyasına uyarlarken hem onlara hem de canlı renkleri hayatına katmak isteyenler için bir “davran, harekete geç!” çağrısıydı. 
ACT İstanbul markasının en büyük ilham kaynağı nedir?


Üretmenin gücü sanırım… Üretmek, yeni bir şey ortaya koymaya çalışmak ve hep daha iyisi için uğraşmak aslında tüm ekip için ilham kaynağı diyebilirim.
ACT İstanbul’u bize üç kelime ile özetleyebilir misiniz?


Eğlenceli, Renkli, Dinamik
Geri dönüştürülmüş, üretim sonrası atık materyalleri kullanan bir marka olarak yolculuğunuzu çok merak ediyoruz. Sürdürülebilir materyallerin gittikçe yaygınlaştığı bu dönemde Türkiye’de başka nasıl yenilikler görmek istersiniz? Veya ACT İstanbul olarak katkı sağlamak adına başka gelecek planlarınız var mı?


Tüketim üretimden başlıyor. Bu nedenle tüketimden daha fazla bir üretim doğaya daha fazla atığı, üretim sırasında daha fazla zararı beraberinde getiriyor. ACT İstanbul olarak tüketici ile buluşturacağımız kadar bir üretim yapıyoruz. Üretirken her zaman en büyük hedefimiz ise minimum atık çıkarmak. Bunu da dönemsel olarak kapsül koleksiyon şeklinde çıkardığımız anahtarlıklarımız ile yapıyoruz. Üretimden fazla kalan veya defolu olan iplerin tamamını stokluyor, renkli anahtarlıklara dönüştürerek onlara farklı bir formda hayat kazandırıyoruz. Metin Gürsoy’un bir eğitiminde öğrendiğim “Sürdürülebilirliğin kendisi sürdürülebilir değil” cümlesi bende çok farklı düşünceler uyandırdı. Bir malzemeyi yeniden işleme alıp tekrardan enerji harcamak yerine yapabileceğimiz en doğru şeyin kullanılan bir şeyi farklı bir formda değerlendirmek olduğunu öğrendim. ACT İstanbul için planladığımız koleksiyonlarda elimizden geldiğince kullanılmışı dönüştürmeye odaklanmayı hedefliyoruz. 
Genç bir girişimci olarak sizin gibi kendi işini kurmayı hayal edenler için lokal bir girişim yapmakla ilgili nasıl tavsiyeler verirsiniz?


En önemlisi hiçbir zaman tam hissetmeyecekleri sanırım. İşi yolda öğrenenlerdenim ben de. Kendi işimi yapmak istediğimi biliyordum fakat süreç içerisinde akışın getirdikleri ile devam etmeyi öğrendim. Henüz yeterli donanıma sahip olmadığını düşündükçe ertelenen girişimler yerine, “Hadi başlayalım, devamına bakarız!” denmesi gerektiğine inanıyorum. Yaşanan her zorluk aslında bir sonraki için verilecek doğru kararları beraberinde getiriyor. Bu nedenle yaratıcı bir düşünce ve istek varsa hemen başlanmalı…
Biraz Bi Kutu Kombin ve lokal alışveriş hakkında konuşalım. Sizin için ‘‘lokal olmak’’ ne demek? Ve lokal alışveriş neden desteklenmeli? 


Büyük markaların yanı sıra lokal butik markalar, sıradışı hikayeler barındırıyorlar. Onlardan alışveriş yapanları sadece bir “müşteri” olarak değil hikayelerinin bir parçası olarak görüyorlar. Bu nedenle aradaki paylaşımı oldukça değerli buluyorum. Desteklediğimiz her marka aslında desteklediğimiz bir hikaye…

Yerel üretim aynı zamanda toplumun ekonomik ve sosyal dokusu için de önemli. Bu noktada Bi Kutu Kombin sadece yerel markalar ile çalışarak aslında birçok kişinin belki de adını bile duyamayacağı işletmeleri bir arada bulundurarak; kullanıcılara farkındalık, markalara ise bilinirlik sağlıyor. 

Üstelik bunu bir kutuda toplayıp kullanıcıların evlerinde bu markalar ile tanışmasını sağlıyor. Daha ne olsun :)
Platformumuzdaki bir marka olarak ve bu sistemi deneyimleyen biri olarak sizce Bi Kutu Kombin’in en güzel tarafı nedir?


Her seferinde merakla açılan kutulardan, hiç bilmediğim lokal markalar ile tanışma fikri benim için oldukça heyecan verici. 

Aynı zamanda kolayca erişilemeyecek bir deneyim olan stilist tarafından kişiye özel bir kombin hazırlanması da Bi Kutu Kombin’in ilgi çekici yanlarından…

 En özel hissettiren ise stiliste iletmek istenilen notlar olduğunu düşünüyorum. Özel bir davet mi var, bugünlerde bir kaç yeni parçaya mı ihtiyacım var, yoksa sadece evimde keyif yaparken hem rahat etmek hem de iyi görünmek mi istiyorum?

Aslında tüm bunları bir platformda toplamak Bi Kutu Kombin’in en güzel yanı :)
Lokal Sohbet serimiz ile okuyucularımızı lokal markalar ile buluşturmayı ve lokal başarılarımızı göstermeyi hedefliyoruz. Son olarak okuyucularımız için size ilham veren ve desteklediğiniz iki lokal marka önerebilir misiniz? 


Lar Official ve House of BeadzzLokal Cuma’nın bu haftalık sonuna geldik. Önümüzdeki Cuma yeni bir lokal markayı keşfetmek için görüşmek üzere!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim