LOKAL CUMA #5

Bu hafta Lokal Cuma’nın konuğu yaz, güneş ve renk denince ilk akla gelen eşarp ve pareo markası To's!

Lokal Cuma serisine hoş geldiniz! Her hafta ağırlayacağımız konuklarımız ile sizleri lokal markalarla tanıştırmayı ve lokal bir girişim yapmak isteyen herkese ilham vermeyi amaçlıyoruz. Bu haftanın konuğu güneş ve yaz mevsiminden ilham aldıkları ‘‘Sun Kissed’’  isimli pareo ve eşarp koleksiyonları ile bizi Dünya turuna çıkaran To’s markasının kurucuları Tais Çitci ve Teni Lorin Yeşiltepe.


Lokal markalarımız iyi ki varlar! Keyifli okumalar!


Markanızla yeni tanışanlar için ilk olarak To’s un kurucularını tanıyabilir miyiz?


To’s, senelerdir iki en yakın arkadaş olan Tais Çitci ve Teni Lorin Yeşiltepe tarafından kuruldu.

Ikimiz de Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezunuz, aynı sınıfta olmamamıza rağmen her zaman en yakın arkadaşlardık. Daha sonrasında ben (Tais) Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümünden mezun oldum, Teni ise İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden. Arkadaşlığımızın en başından beri hep birbirimizin ailesi gibiydik, hiçbir zaman aileden daha azını hissetmedik, farklı üniversitelerde ve bölümlerde okumamız ise samimiyetimizi hiçbir zaman azaltmadı. Üniversitelerden mezun olduktan sonra ise pandemi döneminde ikimiz de uzaktan eğitimle farklı okullarda yüksek lisans eğitimlerimizi tamamladık. Ben (Tais) Galatasaray Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünden, Teni ise Università per Stranieri di Perugia’dan, İkinci Yabancı Dil Olarak İtalyanca Eğitmenliği programından mezun oldu. İkimiz de her yaşımızda, hayatımızın her alanında rengarenk olmaktan, özgürlükten, doğallıktan, „içinden geldiği gibi“ hissedip, bu doğrultuda davranmaktan yana olduk. Tüm bu ilkelerimizi de somutlaştırmak istediğimizden, bir marka yaratma yoluna girdik .
Moda sektörüne girişinizden ve markanın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz? 


To’s, iki en yakın arkadaşın üretmek ve var olmak gayesinin kesişmesiyle ortaya çıktı. Renklerimizi, duygu bütünlüğümüzü ve beraberliğimizin gücünü somutlaştırmak istedik ve bir marka yaratma yoluna girdik. Farklılıklarımız her zaman en büyük denge ve dayanak gücümüz olmuştur. Yıllardır süregelen dostluğumuzun gücünün de markamıza yansıdığına inanıyoruz.

Ağustos 2020’de, pandeminin henüz ortasındayken,  her zamanki sohbetlerimiz esnasında ikimiz de moda alanında üretmek, sesimizi duyurmak istediğimizi fark ettik. En çok ve severek kullandığımız aksesuarın da şal olması çıkış noktamız oldu. Markamızın tüm detaylarına karar verdikten sonra da Nisan 2021’de ilk koleksiyonumuz olan pareo ve fularlarımız satışa çıktı.
Markanın isminden ve anlamından biraz bahsedebilir misiniz? 


Aslında bizim için iki farklı anlamı olduğu için bu ismi seçtik.

Birincisi, ikimizin de ismi (Teni ve Tais) Ermenice’de “to” olarak okunan harf ile yazılıyor. Dolayısıyla To’s kelimesi aslında to-ların, yani Teni ve Tais’in anlamını taşıdığı için tercih edildi.

İkinci sebep ise; markamızın her zaman bir yönelim, bir davet çağrısı hissiyatını taşıyor olmasına verdiğimiz önem. İngilizce’deki ''to'', her zaman bir davet, yönelim çağrıştırıyor.

Bu sebeplere dayanarak To’s isminin bizim için biçilmiş bir kaftan olduğunu düşündük ve bu isimde karar kıldık!
To’s markasının en büyük ilham kaynağı nedir?


Markamızın ilham kaynağı, yıllardır süregelen dostluğumuzun samimiyeti aslında. Markamızın da aynı bizim gibi doğal, hayatın içerisinden olabilmesine önem veriyoruz. En yakın iki arkadaş olarak kurduğumuz markamızda da, bu doğallığı kitlemize aktarıp, bir topluluk yaratarak farklılaşmak amacındayız.
Renklerin ve canlı desenlerin oldukça trend olduğu bir dönemdeyiz. Tasarımlarınızı yaparken trendlerden de etkileniyor musunuz? Yoksa marka kişiliğinizi en baştan beri renkli ve hareketli olarak mı belirlemiştiniz?


Canlı renklerin, doğallığın, samimiyetin markamız için ne kadar önemli mihenk taşları olacağına; herkesin kendini dilediği gibi ifade edebilme ve “kendi” olabilme özgürlüğüne sahip olabilme gücünün önemine henüz markamız bir fikirden fazlası değilken karar vermiştik.

İlk koleksiyonumuzdan beri tüm ürünlerimizin en temel ve en somut özelliği canlı renklere sahip olmaları.

Bu bizim yolculuğumuz ve ruhumuz boyut atladıkça ağırlık verdiğimiz renkler de bizimle birlikte değişecek ve evrilecek ama rengarenk olmaktan vazgeçeceğimizi hiç sanmıyoruz.
To’s markasını bize üç kelime ile özetleyebilir misiniz?


Doğal, samimi, rengarenk.
Kadın girişimciler olarak sizin gibi kendi işini kurmayı hayal edenler için lokal bir girişim yapmakla ilgili nasıl tavsiyeler verirsiniz?


Verebileceğimiz en önemli tavsiyenin ‘‘yılmamak“ olduğunu düşünüyoruz. Her alanı rengarenk ve kolay olan bir yol olmadığını söylemeliyiz. Bazı durumlarda hayal ettiğinizle gerçek olan arasında tahmin bile edemeyeceğiniz farklılıklar çıkabiliyor. Bu durumlarda yapılması gereken en önemli şey, inandığınızdan, kendinizden şüphe etmemek, fakat adapte olabilmeyi de bilmektir. Fikirlerinize sahip çıkarak, kendinize yolun her adımında inanarak, en önemlisi ise akışa, herkesin kendi zamanlaması ve yolu olduğunun, o yolun değişik yönlerde yol alabileceğinin de bilincinde olarak ilerlemeniz gerekiyor.

Hayal dünyanız gökyüzünün ötesinde, sonsuz olasılıkların peşinde dolaşırken, diğer taraftan da ayaklarınızın yere bastığından emin olmanız gerektiğini düşünüyoruz. Sadece hayallerimizin peşinde olup herhangi bir gerçek dayanağımız olmazsa sürdürülebilir olamayız. Fakat bu durum hayal kurmayı da engellememeli. Ayakları yere basan hayallerinizin sizi en güzel yolculuklara çıkarmasını dileriz!
Biraz lokal alışverişten konuşalım. Sizin için ‘‘lokal olmak’’ ne demek? Ve lokal alışveriş neden desteklenmeli?


Seri üretimin, seri üretimin getirdiği kötü çalışma koşulları ve ürünlerin tekdüzeliğinin insanlar tarafından artık daha çok fark edildiği, sürdürülebilir ve özel olana yönelimin artarak önem kazandığı bu dönemde; bir ürünü üretirken, tasarım sürecinden üretime kadar, ortaya çıkartmak istediği ürüne adeta bir bebekmişçesine özenle davranmak, bizim için lokal olmaktır.

Tüm lokal markaların el üstünde tutulmaları ve üretimlerine teşvik edilmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu yolda olan herkesin elinden gelenin daha fazlasını yaparak bir şekilde seslerini duyurmak istediklerini, farklı olmak ve daha da önemlisi farklılıklarının fark edilmesini istediklerini düşünüyoruz.

Lokal markalardan yapılan bir alışveriş, direkt olarak kurucularının emeklerinin karşılığını aldıklarını hissettiriyor. Bu his sayesinde lokal üreticiler daha da motive olduklarından, bu motivasyon da üretimlerinin sürdürülebilir olmasını teşvik ettiğinden, her alanda lokal alışverişe yönelimi sonuna kadar destekliyoruz.
Platformumuzdaki bir marka olarak sizce Bi Kutu Kombin’in en güzel tarafı nedir?


Bi Kutu Kombin’in en güzel tarafı öncelikle lokal markaları desteklemesidir. Sahip olduğu geniş takipçi kitlesi ile bizim gibi lokal markaları buluşturması, markaların bilinirliğine destek olmasını çok seviyoruz.

Bunun dışında ise online alışveriş ile mağaza alışverişini birleştirmesini, alışveriş yapan insanlara aslında ürünü satın almadan önce aynı mağazadaki gibi ürünleri deneme opsiyonu vermesini çok anlamlı buluyoruz. Bu sayede fiziki bir görünürlüğü olmayan markaları potansiyel müşterileri ile satın alım adımından önce tanıştırmış oluyor, tanıştırırken ayrıca ürünlere uygun ‘‘styling“ler ile çeşitli kullanım alanlarını ve kombin örneklerini göstermiş oluyor.
Lokal Sohbet serimiz ile okuyucularımızı lokal markalar ile buluşturmayı ve lokal başarılarımızı göstermeyi  hedefliyoruz. Son olarak okuyucularımız için size ilham veren ve desteklediğiniz iki lokal marka önerebilir misiniz? 


Tüm mumlarının kokusuna ve üretimine gösterdikleri emeği her alanda belli eden Candle & Friends’in bize hissettirdiği duyguya bayılıyoruz!

Bir diğeri de ürünlerini çok sevdiğimiz, etik ve sürdürülebilir üretimi destekleyen Hip + Happen


Lokal Cuma’nın bu haftalık sonuna geldik. Önümüzdeki Cuma yeni bir lokal markayı keşfetmek için görüşmek üzere!Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim