MODA DÜNYASINDA İLHAM VEREN 8 KADIN

8 Mart Dünya Kadınlar günümüz kutlu olsun!

Yazan: Bi Kutu Kombin EkibiBu yazıyı yazmadan önce Bi Kutu Kombin ekibindeki kadınlar olarak hep birlikte oturup son zamanlarda moda dünyasında kendilerine has duruşlarıyla bize ilham veren kadınlardan konuştuk. Kolektif bir şekilde hazırladığımız bu liste umarız sizlere de ilham olur!


1-Cansu Akın 

Ülkemizin en çok sevilen influencerlarından biri Cansu Akın. 2015 yılından beri kanalında moda, hayat, güzellik ve seyahat alanlarında paylaşım yapmakta. Kendine has stili, samimi davranışları, doğal tavrı ve güler yüzüyle alanında en önde gelen isimlerden.

Gittikçe artan iş birliklerine ve  takipçi sayısına rağmen kendisi ilk gün tanıdığımız Cansu ile aynı!  Hem trendleri takip edip hem de tarzından ödün vermemesi gerçek bir stili olduğunu bize hissettiriyor. İyi ki varsın Cansu, bizlere ilhamsın! 

Kaynak: @cansuakiin

2-Ece Gözen

Ece Gözen modada sürdürülebilirlik adına inovatif bir isim. Kurduğu Gözen Institute’teki laboratuvarında vegan deri, biyoplastik gibi sürdürülebilir, toksik kimyasalsız materyaller üretmekte. 

Kariyerine 12 yıl evvel moda tasarımcısı olarak başlayan Ece Gözen, yaşama olan merakını moda sektörüyle harmanlayıp, Türkiye’de laboratuvarda vegan deri üreten ilk kişi oldu. Sürdürülebilir moda adına yeni icatlar yaptı. Taklit edip bilineni tekrarlayacağına kendine has metodlar üretti. Tekstil endüstrisinin yarattığı kirlilikle mücadele etmek adına yeni bir sürdürülebilir model oluşturdu. Ece cesareti ve tutkusuyla bizlere farklı bir düzenin mümkün olduğunu tekrar kanıtlıyor. İyi ki varsın Ece, bizlere ilhamsın! 

Kaynak: Emircan Soksan, Getty Images

3-Aslı Filinta

İlhamını yaşadığımız topraklardan alan Aslı Filinta dünyanın dört bir yanına tasarımlarıyla dokunan bir sanatçı! Fakat bizi en çok heyecanlandıran son zamanlarda sürdürülebilirlik konusunda yaratıcı çalışmaları. 

Moda atıklarına dikkat çekmek adına yeni kumaş kullanmak yerine artık “upcycle” yani ileri dönüşüm sistemi ile çalışmaktadır. Mesela; siparişlerini atık kumaşlardan dönüştürülmüş bez çantalarla paket haline getirmektedir. Küçülen kıyafetlerden, atık dantel kumaşlardan, artan kumaş parçalarından couture elbiseler, botlar, ceketler, gömlekler ve daha birçok parça kıyafet  oluşturuyorlar. Sezonsuz ve zamansız tasarımlarıyla modaya farklı bir bakış açısı getiriyor. İyi ki varsın Aslı, bizlere ilhamsın! 

Kaynak: Istanbul Moda Akademisi, Vogue Türkiye

4-Ceylin Türkkan Bilge

Siedres markasının kurucusu ve tasarımcısı Ceylin Türkkan Bilge, hayalini kurduğu Akdeniz kasabası ve kendi stilini yansıtan markası ile herkesin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Gerek orijinal tasarımlarıyla gerek kreatif çekimleriyle Siedrès global bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kısa bir zamanda bizim de hayranı olduğumuz ve takip ettiğimiz Hailey Bieber, Emily Ratajkowski ve Caroline Daur gibi isimlerin ilgisini çekmeyi başardı. Biz, tasarımlarıyla sıcak ve samimi bir kimliğe sahip Siedrès’in yeni koleksiyonlarını heyecanla bekliyor, Ceylin’i ve yarattığı dünyayı hayranlıkla takip ediyoruz. İyi ki varsın Ceylin, bizlere ilhamsın! 

Kaynak: Vogue Türkiye, GQ Türkiye

5-Eda Gürkaynak

Eda Gürkaynak 7 sene New York’ta yaşadıktan sonra Türkiye’de moda dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Kendine has tarzı, yüksek enerjisi ve samimiyetiyle hepimizin ilgisini çekmeyi başardı. 

Lüks ikinci el platformu Original Seconds’ın kurucusu Eda, sürdürülebilir moda konusunda kitlesini bilinçlendirmeyi hedefliyor. Hem ikinci el kullanımının kritik rolünü hem de yerli üretimi desteklemenin önemini savunuyor. Modanın geleceğinin döngüsel olduğunu sık sık dillendiriyor. İkinci el satış, moda sektörünün yarattığı kirliliği azaltmak için önemli bir yöntem ve bu konuya dikkat çekiyor olması bizce çok değerli. İyi ki varsın Eda, bizlere ilhamsın! 

Kaynak: Vogue Türkiye

6- Can Jarna Öztürk

Dünyanın farklı yerlerindeki kabileleri ziyaret ederek onların kültürlerinden parçaları günlük hayatımıza entegre ediyor Can Jarna Öztürk. Manevi öğretilere ve sanata olan tutkusundan doğan markası OJARNA kültür ve modanın birleşimi. 

13 sene önce yönetici ve yaratıcı direktör olarak başlayan kariyerini arkasında bırakarak seyahat etmeye ve meditasyona başlıyor Jarna. Bu süreçten doğan markası OJARNA ise manevi öğretiler ve sanatı giyim ve aksesuar ile buluşturuyor. 

Jarna’nın farklı kültürlere ve etnik kökenlere olan tutkusu bizleri farklı kültürlerin dokularını keşfetmeye çağırıyor. Tutkusunun peşinden gidişi ve cesareti bizi motive ediyor. İyi ki varsın Jarna, bizlere ilhamsın!

Kaynak: OJARNA

7- Gülşen & Mahizer Aytaş

Ünlü pop sanatçısı Gülşen’i ve stilisti Mahizer Aytaş’ı bu listeye eklememek olmazdı. 

Gülşen son zamanlarda şarkılarının yanı sıra kıyafet seçimleriyle de öne çıkıyor. Yıllardır stil danışmanı Mahizer Aytaş ile çalışan sanatçı hepimizi kendine hayran bırakmakta. Hatta bu ikili birlikte yeni bir akım başlattılar diyebiliriz. Mahizer’in kusursuz zevki ile Gülşen’in güçlü enerjisi birleşince ortaya çıkana biz ekipçe bayılıyoruz.

Gülşen, sahne kıyafetleriyle makyajından ayakkabısına gerçekten kusursuz görünüyor. Mahizer ile aralarındaki ahenk ekrandan onları görenlere bile geçiyor. Son zamanlarda sahne modasına yön verdiklerini söylesek yeridir. İyi ki varsınız Gülşen ve Mahizer, bizlere ilhamsınız!

Kaynak: @gulsen

8- Nil Ertürk

Lokal Hareket adlı sosyal medya hesabının ve Lokal Mağaza’nın sahibi Nil Ertürk, lokal markaların en büyük destekçilerinden. 

Nil; pandemi döneminden olumsuz etkilenen, etik üretim anlayışını benimseyen lokal markaları kendi tecrübe ve birikimlerinden yararlanarak bir araya getirmek amacı ile Lokal Hareket ve daha sonrasında Lokal Mağaza’yı kuruyor.

Aynı zamanda doğaya saygı çerçevesinde üretim yapılması gerektiğinin bilinciyle “Sürdürülebilir Moda” anlayışını da sık sık dillendiriyor.

Nil, bilgi birikimli ve bizim de ana hedeflerimizden biri olan lokale olan desteğiyle bizlere yol gösteriyor. İyi ki varsın Nil, bizlere ilhamsın!

Kaynak: Podtail, Live To Bloom

Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim